Vinařství Dobrovolný

Vinařství

O nás

Obec Nový Šaldorf spadá do Znojemské vinařské podoblasti a má několikasetletou tradici v pěstování a výrobě vína. V obci je bezmála 200 vinných sklepů. Nový Šaldorf se nachází v těsné blízkosti historického královského města Znojmo s celou řadou románských, gotických a barokních památek a na okraji turisticky velmi oblíbeného Národního parku Podyjí. Na podzim roku 2011 jsme naši nabídku služeb rozšířili i o ubytování.

Vinařství má své počátky už v roce 1965 a v tom smyslu jde už o producenta s letitou zkušeností. Avšak až v roce 1976 byl zakoupen tehdy značně neudržovaný až zchátralý sklep. Ten si vyžádal nákladné přestavby, až byl přiveden ke své funkční podobě. Jeho zvláštností v celém komplexu Modrých sklepů v Novém Šaldorfu je to, že je vytesán do pískovce ve slohu gotickém, zatímco drtivá většina ostatních sklepů má charakter klenby románské.

Přikoupením sousedního sklepa se od roku 1994 zvedla výrobní a skladová kapacita vinařství a později se tato část stala sklepem archivním. Oba podzemní a nadzemní trakty byly propojeny v jediný pracovní i obslužný celek. Pak přišly na řadu nákladné, ale pro výrobu kvalitních vín nezbytné moderní technologie. V tomto ohledu jde tedy o hospodářství, které je technologicky na špičkové úrovni.

Výroba vína byla do roku 2006 závislá pouze na nákupu hroznů. Nyní však přibližně 60% hroznů pochází z naší produkce 15 ha vinic s ideální polohou v obci Nový Šaldorf, trať Kraví Hora. Vinice je osázena nejlepšími odrůdami hroznů a tím samozřejmě ještě vzrostla kvalita hotových vín.